Várjuk a tavaszt, szidjuk az időjárást, pedig az ilyen meteorológiai események nem ritkák. De vajon mit tudunk egyáltalán az időjárás előrejelzéséről? Hogyan alakult ki? Hogyan mérték régen a hőmérsékletet? Hogyan működik egy barométer? Mióta vannak megfigyelések? Tényleg, amikor még nem volt számítógép, meg mindenféle technikai kütyü, akkor hogy is volt ez? Mit csináltak, amikor még nem lehetett megnézni az időképen, vagy meghallgatni a rádióban, hogy milyen idő várható? Ha vizes volt a szamár farka, akkor esik - vajon erre hagyatkoztak?
Igen, olykor egészen hétköznapi dolgokra csodálkozunk rá, vagy talán eszükbe se jut, hogy ezek a magától értetődő dolgok hogyan is jöttek létre. Jómagam is véletlenül hallottam egy rádióműsorban arról, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálatnak van egy múzeuma, ahol sok érdekességet találhatunk. Előzetes bejelentkezéssel látogatható. Egy nagyon kedves fiatalember vezetett minket végig bő másfél óra alatt az épületben elhelyezett tárlók mellett. Lebilincselő kis privát előadásából rengeteg érdekes dolgot tudtunk meg az időjárás mérésének történetéről, a régi eszközök működéséről, a zivatarfelhők hatástalanításáról. Csupa olyasmit, ami hétköznap nem jut eszünkbe, mert megelégszünk azzal, hogy a radarképen jönni-menni látjuk a felhőket - de a meteorológia túlmutat ezen.
Nem teljesen véletlen, hogy itt is belebotlottunk felmenőink közül egy Konkoly Thege-be, hiszen a híres csillagász jó száz évvel ezelőtt egyik igazgatója volt a patinás intézménynek. A légnyomás méréséhez szőke hajszálakat használnak, a felhőkbe rakétát lőnek, ennek részleteit, és hogy mire is való egy tökéletes gömbbé csiszolt üveg - ezeket első kézből hallhatja meg mindenki, aki ellátogat a Meteorológai Múzeumba. http://www.met.hu/omsz/tevekenysegek/muzeum/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése