2012. december 2., vasárnap

Adventi gondolat, december 2.



Tegnap a decemberi napsütés belopódzott a szobába, szivárványos mintát festett a falra. Igazán szívet melengető volt, amíg adventi gondolataimat írogattam...
Mi is az a szeretet?
„A szeretet elsősorban nem egy meghatározott személyhez fűződő viszony; a szeretet magatartás, a jellem beállítottsága, amely meghatározza az illető személy viszonyulását, nem a szeretet egy bizonyos „tárgyához”, hanem a világ egészéhez. ” írta Erich Fromm.          Nemrégiben egy szakácskönyvet lapozgatva olvastam, hogy a tortában is az a jó, hogy annyi szeletre vághatjuk, ahányan csak vagyunk… végtelen tehát, akár a szeretet?
De valójában mi is a szeretet, végtelen-e, és elfogy-e?
Bizony, érdekes gondolatok.
Egy bölcs tanárom azt mondta, a szeretet egy állapot, a szeretet állapota, ami lehet állandó. Egészen más, mint például a szerelem, ami egy érzelem, s épp ezért szenvedélyeket korbácsolhat, és mulandó.
De honnan is tudhatjuk, mi a szeretet? Miből tudjuk meg, hogy szeretünk-e valakit szeretettel, ő szeret-e minket szeretettel? Amikor reggel az édesanya kávét főz, szendvicset vajaz, csomagol, a maga sütötte kenyerében ott lehet érezni a szeretetet. Amikor a nagymamánk aggódva hív fel telefonon, amikor vár, elénk jön, akkor biztosan szeret. A legjobb barát, aki mellettem áll a bajban, nem szól, csak hallgat, s megfogja a kezem: érzem, hogy benne is a szeretet van irántam. S a kiskutyám, amikor a kapuban csaholva fogad, s alig várja, hogy megborzoljam az üstökét, vajon ő szeret-e? A cicám, az ölembe telepedve hízeleg, várja a simogatást… vajon az állatok tudnak-e szeretni?
A szeretet-nyelvekről hallottam hetekkel ezelőtt egy esküvői szertartáson. Hogy hány „nyelven” beszélhet a szeretet: apró ajándékok, elismerő szavak, minőségi idő, a figyelmesség, a testi érintés. Apró ajándékok, amelyek talán pénzbe sem kerülnek, de örömet okoznak annak, akit szeretünk. Az elismerő szavak, amik önbizalmat adnak, és olyan jólesnek! Az idő, amiből a legkevesebb van s talán szeretetünknek egyik legékesebb bizonyítéka, hogy időt áldozunk arra, aki fontos nekünk: mert az idő és a szeretet összetartozik. A figyelmesség, hogy érdekel a másik ember, figyelek gondolataira, problémáira, akkor is, ha megoldani nem tudom őket, de legalább együttérzésemmel megkönnyítem életét. A testi érintés, egy bátorító kézfogás, egy vigasztaló simogatás, vagy egy baráti ölelés: mind-mind olyan fontosak az emberi kapcsolatokban, bár sokszor félreérthetőek és olykor még meg is mosolyogják ezeket.
            S mégis, vannak olyanok, akik szeretnek, talán mélyen éreznek, és mégsem tudják azt kimutatni. S akkor honnan tudjuk meg, hogy ők szeretnek-e? Egyáltalán, meg tudjuk-e mondani, ki tudjuk-e fejezni azt, amiről sok mindent tudunk, s amit úgy hívunk: szeretet?


Nincsenek megjegyzések:

Mesélek a bornak - arról, hogy a jó tettek a legfurcsább helyeken is születhetnek

  Ragyogó őszi nap volt, amiről Hamvas Béla úgy ír, hogy „arany napok”. Amikor a lomb minden rezdülésében ott a fény, a szín, a ragyogás. Im...